Nuo 1988 m. Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva kiekvienais metais gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė kovos su AIDS diena. Šia proga norime papasakoti istoriją apie jaunos, ŽIV sergančios, poros ir „Total Control of Epidemics“ projekto dalyvių išbandymus.

Viktorija ir Getruda yra kovos su ŽIV/AIDS projekto felčerės, dirbančios Namibijos Omusati apskrityje. Kovos su ŽIV/AIDS projekto felčerio kasdienis darbas yra keliauti nuo durų iki durų ir kalbėtis akis į akį su žmonėmis, plėsti jų supratimą apie ŽIV/AIDS ligas, testuoti ir konsultuoti. Testavimas atliekamas namuose nemokamai, tačiau organizuojamas tik tada, kai užsikrėtęs asmuo nukreipia savo partnerį atlikti testą. Labai svarbu, kad partneriai susitartų, kitu atveju be žmogaus sutikimo testuoti negalima.

DAPP_Namibia_-_supporting_those_found_HIV_to_adhere_to_treatment.JPG

Viena Namibijos gyventoja, įtikinusi savo partnerį atlikti ŽIV testą, pasikvietė felčeres Viktoriją ir Getrudą. Atvykusios savanorės papasakojo porai apie žmogaus imunodeficito virusą ir jo sukeliamas pasekmes, kokiu būdu virusas plinta ir kodėl svarbu atlikti testą. Atlikus testą, atsakymas parodė, kad partneris yra užsikrėtęs ŽIV. Tokią žinią išgirsti nelengva. Nepaisant to, kad vyras iš pradžių  naujienas priėmė ramiai, jo nuotaikos greitai pasikeitė. Deja, vyrui buvo sunku susitaikyti su mintimi, jog yra infekuotas ŽIV. Jis pradėjo kalbėti apie tai, kad nenori gyventi ir ieškos būdų nusižudyti. Viktorija kartu su Getruda jam dar kartą nuosekliai papasakojo apie viruso suvaldymo būdus, padrąsino ir suteikė psichologinę pagalbą. Galiausiai pacientas nusiramino ir sutiko kitos dienos ryte atvykti į ambulatoriją tolesniems tyrimams. Namibijoje kaimo vietovėse žmonėms labai neįprasta vaikščioti lauke naktį.

Tą pačią dieną, apie 20 val. vakaro, jau sutemus, felčerėms paskambino moteris, kurios namuose tądien buvo. Moteris buvo labai išsigandusi, kad jos partneris pačiupęs virvę grasino nusižudyti, ji niekaip negalėjo nuraminti savo draugo. Viktorija ir Getruda telefonu iškvietė ambulatorijos slaugę bei policininką, ir kartu nuskubėjo į poros namus. Pareigūnas ir slaugė patarė porai naktį praleisti Okahao policijos nuovadoje, taip vyrą galės prižiūrėti specialistai. Vyrui galiausiai sutikus, pora saugiai liko nakvoti nuovadoje kartu su kitais žmonėmis.

Rytui išaušus TCE (Total Control of Epidemics) Namibijos skyriaus vadovas atvažiavo į nuovadą aplankyti poros ir ją nusivežti į ligoninę. Konsultacijos metu vyras nurimo ir galutinai apsisprendė kovoti su liga, bei pasižadėjo laikytis visų apsaugos priemonių, kad toliau neplatintų viruso. Praėjus kelioms dienoms vyras paskambino felčerėms Viktorijai ir Getrudai padėkoti už pagalbą atliekant tyrimą ir psichologinę paramą. TCE darbuotojos ne tik atliko savo pareigą – paėmė mėginį, papasakojo Namibijos piliečiui apie ŽIV grėsmę ir būdus jį suvaldyti, bet ir suteikė neįkainojamą pagalbą jaunai šeimai.

Ši istorija parodo, koks sunkus ir nenuspėjamas yra sergančiųjų ŽIV/AIDS gyvenimas, jiems labai reikalinga ne tik medicininė, bet ir psichologinė pagalba.

ADPP_Mozambique_-_pregnant_woman_who_was_reffered_for_ante-natal_care_HIV_testing.jpg

2020 m. viešoji įstaiga „Humana People to People Baltic“ bendradarbiauja ir remia 5 kovos su ŽIV/AIDS projektų įgyvendinimą pietų ir vakarų Afrikos šalyse (Bisau Gvinėjoje, Malavyje, Mozambike ir Namibijoje), taip pat vieną projektą Azijoje (Indijoje). Šiuos projektus jau daug metų vykdo „Total Control of Epidemics“ (TCE) organizacija. TCE programas inicijuoja ir įgyvendina tarptautinio judėjimo narės, nacionalinės Humana People to People organizacijos, bendradarbiaudamos su nacionalinėmis sveikatos institucijomis ir tarptautinėmis programomis. TCE programos aprėpia ir kovą su tuberkulioze. Pagrindinės Humana People to People TCE programų veiklos yra ŽIV prevencija, viruso testavimo paslaugų teikimas, pacientų asmeninis konsultavimas ir pagalba sveikatos priežiūros institucijose.

2020 m., visame pasaulyje kovojant su išplitusia SARS-Cov-2 viruso pandemija, itin neturtingose pasaulio šalyse, nacionalinės Humana People to People organizacijos ateina į pagalbą projekto partneriams, pasitelkdamos kovoje su ŽIV epidemija ištobulintus TCE metodus bei išmokytą personalą.

DSC_1492.JPG